Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/doc/www.jinovysvet.cz/www/wp-includes/post-template.php on line 284

6 nesmyslů, které můžete slyšet o délce a kvalitě vlasů

Možná jste si tuhle otázku položili už aspoň tisíckrát a nebo naopak nechápete, jak takový nesmysl může někdo říkat. Ať už je to jakkoli, tento článek vám dá odpověď na otázku, proč má některá žena za poměrně krátkou dobu vlasy až do pasu a jiná je má max pod ramena, ať dělá, co dělá.

Možná jste už také slyšeli mnoho rad, které zaručují, že vám narostou dlouhé a husté vlasy. Nechci vás zklamat, ale i kdybyste se jich všech naprosto striktně drželi, výsledek je vždy ovlivnitelný jen do určité míry. U každého z nás existuje tzv. genetická délka vlasů, ano o délce a hustotě vlasů rozhoduje genetika. Stejně tak jako o jejich barvě a struktuře. Je možné, že někdo na světě dokáže tyto genetické informace změnit, ale rozhodně to není jednoduché a neexistuje na to žádný zaručený a rychlý návod.

Pojďme se spolu podívat na nejvíce rozšířené nesmysly, které hojně kolují a to hlavně mezi námi, dámy 🙂

Zapomeňte na to, že:

 1. když budete vlasy pravidelně stříhat, narostou hustější,
 2. když budete vaše dítě stříhat dost dlouho nakrátko nebo dokonce strojkem, narostou mu husté a zdravé vlasy,
 3. když ostříháte dítěti první kudrny, narostou mu kvůli tomu rovné vlasy,
 4. když si budete umývat vlasy takovým nebo makovým šamponem, narostou vám jiné vlasy (jakože třeba začnou růst rovnější?),
 5. když si budete česat mokré vlasy, ničíte si je (nebo dokonce jejich kořínky…seriously?),
 6. když v dospělosti oholíte jemné a rovné vlasy, narostou vám kudrnaté a obráceně (tak tohle byla asi největší blbost, co jsem kdy slyšela!).

Vezměme to popořádku.

 • Když budete vlasy pravidelně stříhat, bohužel NEnarostou hustější. Jen budou pravděpodobně hustěji vypadat a to proto, že budou mít hezký tvar. Mechanické ustřižení vlasů nemá na jejich růst absolutně žádný vliv. Na konečku není žádné čidlo, které dává vlasové folikule povel k růstu 😉 Stříhání vlasů je důležité proto, aby se vlas netřepil. Jeho třepení se dá zabránit už preventivně a to důslednou a zdravou péčí o vlasy. Můžete si pomoct vyvarováním se používání zbytečné chemie, šetrným a správným mechanickým způsobem mytí a foukání vlasů a stříháním vlasů o profesionála, který má opravdu ostré nůžky a vlas ustřihne (ne ulomí). Na poškozený a ulomený vlas, už zaberou jen nůžky! Jakmile se začne vlas třepit, už je na péči pozdě!

 

 • Když budete vaše dítě stříhat dost dlouho nakrátko nebo dokonce strojkem, NEnarostou mu husté a zdravé vlasy. Jediné, co se pravděpodobně stane tímto velmi těžko pochopitelným, kreativním způsobem hyzdění vlastního dítěte (hlavně dcery!) bude trauma, které jí (možná i jemu) způsobíte. Není nic hezkého ani dobrého na tom, když vaše holčička vypadá jako kdyby utekla z lapáku a celé dětství si ji pletou s klukem a ona potají a s pláčem touží po dlouhých vlasech a culíčkách. Jak už jsem řekla výše, mechanickým stříháním nijak neovlivníme růst vlasů. Ne, ani u dětí! Což ovšem neznamená, že nemáte vůbec děti stříhat, jen si uvědomte, že stříhání ovlivní vzhled, nikoli kvalitu vlasů.

 

 • Když ostříháte dítěti první kudrny, NEnarostou mu kvůli tomu rovné vlasy. Vlasy se nám v průběhu života mění, od prvních, jemných a často kudrnatých vlásků, přes pevnější, často rovné vlasy až po tvrdé skoro štětinaté vlasy. Ovlivňuje to hormonální systém v těle, ne stříhání nebo nestříhání vlasů. Někomu se po prvních pár letech života, nebo v pubertě, v těhotenství, po porodu, v přechodu či při užívání léků vlasy zkroutí, jinému narovnají. To, že ustřihnete vašemu andílkovi prstýnky a pak najednou zjistíte, že tam už nejsou, je jen známka toho, že už mu/jí prostě nerostou kudrnaté vlásky 🙂 narovnaly by se tak jako tak a je jedno, zda mu/jí je ustřihnete či nikoli. Jen by déle trvalo, než by ty původní prstýnky dorostly do své maximální délky a vypadly.

 

 • Když si budete umývat vlasy takovým nebo makovým šamponem, NEnarostou vám jiné vlasy (jakože třeba začnou růst rovnější?). Mno, šampon bohužel nedonutí vlasový folikul změnit strukturu vlasů (nenarovná je, ani nezkudrnatí), nicméně dokáže do jisté míry ovlivnit prostředí, které je zásadní pro tvorbu vlasu. Co nejvíce ovlivní kvalitu zdraví našeho těla i tím i vlasů? Vše, co používáme jak do sebe, tak na sebe. Takže jídlo plné chemie, stejně tak jako přípravky na tělo (jako jsou šampony, kondicionéry, kůry, barvy, styling, krémy atd.) plné chemie, ovlivní celkovou hormonální rovnováhu v našem těle a tím i tvorbu vlasů! Často spíš negativně, pokud nad tímto nepřemýšlíme a jedeme si roky v paletce, šamponu z „drogešky“ a silikonovým koktejlem ve skvěle uhlazující kůře… Nedá se říct, že ten či onen šampon by dokázal ovlivnit růst a vnitřní kvalitu vlasů, ale dá se říct, že chemie v nich obsažená nebo naopak přírodní prostředky (pokud je používáme), dokáží velmi zásadním způsobem ovlivnit, zda naše vlasy budou zdravé, či nikoli!

 

 • Když si budete česat mokré vlasy, NEničíte si je (nebo dokonce jejich kořínky… seriously?). Přemýšlím, jak mohla vzniknout tahle fáma a napadá mě, že si někdo všiml toho, co se děje s mokrým vlasem a v čem se odlišuje od vlasu suchého. A to je jeho elasticita! Voda rozpojuje vodíkové vazby ve vlasu a tím se vlas stává více pružnější , „natahuje se“, což asi někoho mohlo vyděsit. Zdravý vlas se dokáže natáhnout až o 30% své délky a zase se vrátit do původního stavu, což ovšem znamená pravý opak toho, že by se neměl česat. Kdy logicky utrhnete vlas? Když je suchý, pevný a mnohem méně pružný! Takže česání mokrých vlasů je nejen neškodné, ale často mnohem „zdravější“ než česání suchých vlasů. Hlavně těch kudrnatých, ty doporučuji naopak česat jenom mokré (resp. umyté)! No a jak má česání mokrých vlasů ničit kořínky, na to už vůbec nedokážu přijít 🙂

 

 • Když v dospělosti oholíte jemné a rovné vlasy, NEnarostou vám kudrnaté a obráceně (tak tohle byla asi největší blbost, co jsem kdy slyšela!). K tomuhle snad mohu říct jen jediné a předem se omlouvám za výrazové prostředky: WTF?!?

No a proč tedy někomu narostou vlasy do pasu a jinému sotva na ramena? 

Každý vlas má tři fáze, kterými prochází. Ty se pravidelně střídají, jako například v přírodě roční období. Takový list na stromě taky nejdříve vyraší, roste, pak postupně slábne, až upadne. A něco podobného se děje k každým jednotlivým vlasem.

 1. První, růstová tzv. anagenní fáze trvá v průměru od 2 do 7 let (často kolem 3-4). A právě ona určuje délku našich vlasů. Vlas roste v průměru o 1 cm za měsíc a proto průměrně vlas naroste do délky 30 až 50 cm. V anagenní fázi je asi 80-90% vlasů z celé vlasaté části hlavy.
 2. Pak nastává druhá, přechodová tzv.katagenní fáze, kdy vlas neroste a jen tak si je 🙂 tato fáze trvá 3-4 týdny a je v ní asi 1% všech vlasů.
 3. No a následuje třetí, klidová, tzv. telogenní fáze, kdy je vlas uvolňován a připravuje se k vypadnutí. Vlasová cibulka začne znovu produkovat keratin, čímž začne vyrůstat nový vlas. Starý vlas je vytlačován dorůstajícím vlasem, až následně vypadne při mytí nebo česání. V této fázi se nachází asi 9-19% všech vlasů.

Postupným střídáním těchto fází dojde k tomu, že vlasový kořínek se bude dostávat stále blíž k povrchu pokožky, až nebude mít kam se posunout. V tomto okamžiku kořínek zanikne a takový člověk „plešatí“.

Takže už je jasné, že za délku vlasů může hlavně délka růstové fáze. To, jak vlasy vypadají, jestli se lámou či nelámou, jestli jsou matné či lesklé, zdravé či nemocné dokáže ovlivnit i to, jak se o vlasy i o sebe staráme.

Chystáme pro vás krátké a přínosné workshopy, kde budeme péči o vlasy a pokožku podrobně rozebírat, nenechte si je ujít!

S láskou ke zdravým vlasům. Hanka

 

 

 

Hana Moneam

Hana Moneam je hair stylistka a průvodkyně proměnou. Pomáhá ženám vypadat a cítit se krásnější a to jak s pomocí tvorby účesu na míru a použití přírodní kosmetiky, tak zároveň i inspirací k harmonizaci jejich "in" a "out". Přivádí ženy zpět k jejich podstatě, sebepoznání a sebelásce. Inspiruje k propojení a sladění vnějšího projevu a vnitřního nastavení pomocí změny životní strategie a fyzického vzhledu (vlasů).

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.