Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/doc/www.jinovysvet.cz/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Co ti může přinést rituální stříhání?

V tomto článku se dozvíte, co to je Rituální stříhání, jak a proč vlastně vzniklo. A jako spousta dobrých věcí se i rituální stříhání zrodilo jako čistá inspirace, jako blesk z čistého nebe.

Uvědomuji si, že tento pojem vlastně vznikl tak nějak mimoděk, náhodou a mezi řádky. Už delší dobu (několik let) se zabývám symbolikou vlasů. Nikdy mě moc nebavilo sledovat modní trendy a slepě je následovat, ale vždycky mě zajímalo proč nosíme jaký účes neboli střih a barvu. Už před lety jsem si uvědomila spojitost mezi osobnostmi žen a jejich vlasy, resp. tím, jak o ně pečovaly a jak jejich vlasy vypadaly.

Chci si vzpomenout, kdy jsem si poprvé uvědomila, že ustřižení vlasů přináší do života ženy novou energii a změnu. Je to už pěkných pár let. Tehdy přišla klientka, říkejme jí Zuzka a já jsem už ve dveřích a přes její úsměv věděla, že je nesmírně smutná. Když dosedla na křeslo a začaly jsme řešit, co uděláme s vlasy, začaly jí téct slzy. Zeptala jsem se jemně, co se děje a dala jí najevo, že je to v pořádku. Vyprávěla mi, jak ji ze dne na den opustil partner a jak ji to sebralo. Říkala, že je to už více než měsíc, ale ona stále neví, co má dělat a že je totálně rozhozená. Myslím, že si každá z nás umí vybavit ten pocit.

Chvíli jsme si povídaly a pak jsem ji vzala k umyvadlu, kde jsem jí dlouze, pomalu a beze slov umyla vlasy. Ona se malinko uvolnila, vyplakala, uklidnila. Když dosedla před zrcadlo, řekla, že potřebuje změnu, že „to“ chce ze sebe dostat a ukončit dlouhodobou lež, ve které žila. Měla pocit, že je nějak pošpiněná, slabá a ne-mocná a že je to na ní vidět. Byla dlouho odbarvovaná blondýnka a najednou měla pocit, že „tohle“ už není ona. Dohodly jsme se, že tentokrát nebudeme zesvětlovat, jen dáme na vlasy přeliv a uvidíme, co dál. Mimochodem, už tehdy, cca před 10-ti lety, jsem takhle nenápadně objevila kouzlo, dnes již pojmenované a hodně oblíbené, balayage. O významu barev a přijetí té své vlastní bych ale ráda mluvila jindy, zůstanu tedy u stříhání.

Hlavním a velmi významným krokem při této Zuzčině návštěvě, bylo stříhání vlasů. Ano, tady jsem si plně poprvé uvědomila, jak mocný nástroj to je. Dohodly jsme se, že výrazně zkrátíme vlasy a já jsem navrhla, aby si zavřela oči a představovala si, že odstříháváme minulost, všechnu bolest a cokoli nepříjemné, co ji s bývalým partnerem spojuje. Potichu a beze slov jsem stříhala a ona ještě trochu sem tam plakala. Bylo to kouzelné, hluboké a tiché sdílení. Když jsem dostříhávala vlasy kolem obličeje, požádala jsem Zuzku, aby otevřela oči. Chvíli se na sebe dívala a viděla jsem na ní jak neví, co říct, pak se ale velmi jemně usmála. Bylo to pro ni nezvyklé, trošku zvláštní, malinko překvapující a matoucí. Začala si do vlasů sahat a různě házet hlavou, což mimochodem děláme u změny vlasů skoro všechny 🙂 a přijde mi to stejný proces, jako když se načítají data u překliknutí na jinou stránku 🙂 Pak se zhluboka nadechla a řekla: „Tak a je to“ 🙂 proces proměny započal. Udělala první krok na nové cestě a změna teď už byla přímo nevyhnutelná.

Aplikovala jsem na vlasy barvu a dál jsme si povídaly. Zuzka se pomalu uvolňovala, začínala se smát a vyzařovat vnitřní sílu. Přeliv jsem umyla, vlasy vyfoukala a najednou na mě v zrcadle koukala naprosto jiná žena, než jaká ke mě přišla.

Z nešťastné, uťápnuté a o pomoc volající holčičky s polodlouhými blonďatými a slabými vlásky, se za 2 a půl hodiny stala mladá žena, která ví, co chce a co potřebuje. Světle hnědé mikádo se sestříhanou patkou jí stále dávalo mladistvý vzhled, ale vyzařovalo její odhodlání, rozhodnost a sílu. Jakoby za tu krátkou chvíli dospěla. Nebylo to přímo mikádem, že spíš tím, že tam jasná ta byla pevná a ukončená linie. Střih a dokonce i přirozená barva vlasů podtrhoval přesně to, co v tu chvíli potřebovala. Stabilitu sama v sobě a něco, na čem se může postavit na vlastní nohy a o co se může opřít. To, co jí vlastně nikdy žádný partner nedá, dokud to nebude mít pevně zakódované sama v sobě. Byla to ona. Ona se začala cítit jistěji sama v sobě a ona, začala psát nový příběh!

Takovému procesu říkám rituální stříhání a je jedno, zda jde o 10 cm, nebo o 2 cm. Jde o ten princip uvědomění si změny, odstřihnutí minulosti, odevzdání nepotřebného. Je jedno, zda žena potřebuje stabilitu a volí do roviny ustřiženou linii vlasů, nebo zda potřebuje naopak hravost a uvolnění a volí „střapatý“ look. Jde o ten vědomý princip odevzdání. O ať už vyslovené nebo ještě raději nevyslovené poděkování. O uvědomění si vlastní síly, o odpuštění, lásce a pokoře. A to především sama k sobě.

Potřebujete něco nechat jít, změnit nebo naopak přivítat? Přijďte se rituálně ostříhat, ráda a s úctou vám o tohoto procesu budu asistovat.

 

S láskou Hanka

Hana Moneam

Hana Moneam je hair stylistka a průvodkyně proměnou. Pomáhá ženám vypadat a cítit se krásnější a to jak s pomocí tvorby účesu na míru a použití přírodní kosmetiky, tak zároveň i inspirací k harmonizaci jejich "in" a "out". Přivádí ženy zpět k jejich podstatě, sebepoznání a sebelásce. Inspiruje k propojení a sladění vnějšího projevu a vnitřního nastavení pomocí změny životní strategie a fyzického vzhledu (vlasů).

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.