Když nesouhlasím s druhými. Co mám dělat?

Když jsem byla před 2 lety na koučovacím výcviku u Magdaleny Vokáčové, dělali jsme cvičení, které souviselo s nasloucháním. Seděli jsme ve dvojicích a střídali jsme se po 5 minutách v povídání (a na druhé straně v naslouchání). To byl první okamžik, kdy jsem si uvědomila, že povídat bez zpětné vazby od druhého, je docela hustý. Hustý v tom slova smyslu, že povídáte tak, že si za tím co říkáte, na 100% stojíte. Od druhého nemáte potvrzení typu “hmm,… ahaaa…., jo to chápu,… no nekecej,.. to je teda síla,… “ Prostě mluvíte a je vám jedno, co si o tom druhý myslí. Stojíte si za tím.

A to mě vlastně přimělo dívat se úplně jinak na situace, kdy si člověk zdánlivě s druhým nerozumí, protože s ním nesouhlasí…

Každý z nás má jinou minulost, zažil jiné zkušenosti, má jiné myšlenky, jinou úroveň vědomí a tudíž je naprosto pochopitelné, že s druhými někdy nesouhlasíme, nebo oni nesouhlasí s námi.

Ale víte co?

Nemusí to být důvod k tomu, abychom se cítili nějak ukřivděně, nebo nazlobeně. Je přece jasné, že člověk, který má úplně jiné zkušenosti by reagoval ve vaší situaci jinak. A je pochopitelné, že vy jste svojí situaci řešili způsobem, jakým jste ji řešili.

Taaakže… nemusíte s druhými souhlasit, ani oni s vámi.

Je potřeba souhlasit sám se sebou. Být se sebou v souladu.

Tím dáváte svobodu sobě i druhým. Nepotřebujete druhé měnit. Proč taky. Proč bychom všichni měli být stejní a reagovat stejně? Jestli někdo přistupuje k určitým situacím nějak, je to jeho věc. Pokud s tím chce poradit, je jasné, že ho bude zajímat váš názor. Pokud si je ale jistý a ví, co potřebuje, cítí se v tom silný a cítí se dobře,… pak ho nechte a řekla bych snad až obdivujte. Našel souhlas sám se sebou a věří v sebe i sobě. Žije v souladu.

Když něco budete druhým vyprávět, říkejte to opravdu na stoprocent, nehledě na to, jestli druzí přitakávají, nebo se mračí a nechápavě kroutí hlavou. Jenom si užívejte tu rozmanitost 🙂

Krásný den, přeji Zlata

Zlata Hnátová

Zlata je koučka a podporuje ženy v odhalování jejich okouzlující krásy a sebevědomí. Dělá rozhovory se zajímavými a inspirujícími lidmi, píše blog a zabývá se online marketingem vzdělacích projektů.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.